• Kézműves
    foglalkozások
  • Táncházak
    szervezése
  • Szakrális
    tevékenységek
  • Zenés népi előadások,
    bábelőadások
  • Jeles Napjaink
    megünneplése
  • Népi gyermekjátékok,
    népdalok tanítása
  • Komplex
    foglalkozások
  • Népmesetáborok
CSSP-TARGYALKOTO-2020-SZ | Kézművesek a Tarsolyban 2020-2021

CSSP-TARGYALKOTO-2020-SZ | Kézművesek a Tarsolyban 2020-2021

Igényelt támogatási összeg: 3.330.000 Ft, megítélt összeg: 500.000 Ft

Az időszakban tovább csökkent támogatottságunk. Ami méginkább nehezítette a dolgunkat, hogy a következő, 2021-22-es ciklusra egyáltalán nem kaptunk támogatást. A járványügyi szabályozás lehetővé tette a 2020-21-es támogatás felhasználását a 2021-22-es ciklusban is, de ez az összeg két évi időtartamra csak a legszűkségesebbekre volt elég. Tartalékaink kimerültek, miközben a műhelymunkára továbbra is nagy volt az igény, ugyanakkor ennek költségeit nem tudtuk teljes egészében a résztvevőkre hárítani. Kénytelenek voltunk a költségvetést úgy átcsoportosítani, hogy legalább a legnélkülözhetetlenebb eszközöket és az anyagköltséget fedezze.
Elhagyni kényszerültünk a programból a tervezett szakmai oktatók nagyobb részét, csak a főprofil fazekas foglalkozások oktatását tudtuk kifizetni, azt is szűkösen, minden egyebet önkéntes társadalmi munkában oldottuk meg. A fazekas foglalkozások mellett így működtettük a népi fatárgyfestést, alkalmanként a fonást, himzést, nemezelést, tojásfestést stb.
Pénzhiány miatt idén szeptemberben sem tudtuk újraindítani a Csertán Sándor Általános Iskolában több éve elkezdett, és a járvány miatt félbeszakadt utánpótlás foglalkozásokat. Ez az eredeti programból ugyancsak törlésre került. Nagyon sajnáljuk, tényleg, 2018-2020 között nagy munkával, pályázati pénzből felépítettünk egy utánpótlás-bázist, és nem tudtuk folytatni.

1. Fazekas és népi fatárgyfestő foglalkozások a Tarsoly-EME pethőhenyei műhelyében

Heti egy alkalommal, rend szerint péntek délutánonként került sor ezekre a foglalkozásokra, Gaál Annamária fazekas-keramikus irányításával. A foglalkozások ingyenesek voltak.

2. Ismeretterjesztő, ismeretelmélyítő alkalmak

Folytattuk az együttműködést a Göcseji Falumúzeum szakembereivel, és használtuk a helyszínt, hogy életszerűbben bemutathassuk a hagyományos tevékenységeket.

3. Kézművesség és meseterápia

Hatodik éve szerveztünk nyári mesetáborokat, idén kettőt a Göcseji Falumúzeumban, egyet Horváth Károly népzenész portáján, az egyesületi tagok számára pedig egyet Zalaszentlőrincen. A mesetáborokban népmeséink feldolgozása a meseterápia módszereivel és hagyományos kézműves technikák segítségével történő alkotómunkával, illetve népzenei kíséret mellett népi gyermekjátékokkal zajlott. Szakképzett meseterapeuta, kézműves és népi gyermekjáték-oktató vezetésével, zenészek részvételével. Korlátozott forrásainkra tekintettel, ezeket a foglalkozásokat részvételi díjhoz kötöttük.

Időpontok:

  • Horváth Károly népzenész portája, Zalaegerszeg-Vorhota - 2021.06.28-2021-07-02- 
  • Göcseji Falumúzeum, Zalaegerszeg – 2021.07.13-2021.07.17. 
  • Göcseji Falumúzeum, Zalaegerszeg - 2021.08.23-2021.08.27.
  • Zalaszentlőrinc - 2021.08-02-2021-08-06.  

5. Komplex kézműves foglalkozások

Megyeszerte tartottunk óvodákban és iskolákban komplex kézműves foglalkozásokat. Tavaly elkészültünk bábelőadásunkkal a második mesterséghez, a népi fatárgyfestéshez  is. A kézműves tevékenységet tematikus bábelőadás előzi meg, és népdaléneklés illetve táncos népi gyermekjátékok váltják, hangszeres kísérettel. Kisgyermekeknél a kézműves tevékenység sokkal bennsőségesebb, ha egyéb élményekkel ötvöződhet. A bábjátékban átélt meseélmény után az alkotás egészen más hangulatban zajlik, hát még ha muzsikaszóra énekelnek is közben:„Nem kapálok, nem kaszálok, fazekasinasnak állok” A gyermekek mozgásigényét jól levezetjük a népi gyermekjátékokkal.    A fazekas foglalkozáson korosztálytól függően agyagozástól a korongozásig és különböző díszítési technikákig nyújtunk lehetőséget, a fatárgyfestő foglalkozásokon pedig igény szerint lehet választani festendő fatárgyat a szalvétatartótól a kisszekrényig, de a legolcsóbb és ezért leggyakrabban kért alap a rétegelt lemez lapka, ebből különböző formákat tudunk kivágni, és akár keretekkel is lehet kombinálni.

Bábjátékok /kb.40 perc/:

  • „Az örög mestersége" c. székely népmesét agyagozó-fazekas foglalkozásainkhoz,
  • a "Zöldbajusz Marci Királysága" c. mesét a bútor- és egyéb népi fatárgyfestés foglalkozásainkhoz ajánljuk.

A tevékenységgel kapcsolatos fényképeket kérjük itt tekintse meg: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5576762999001696&type=3